201802.11
2

Kupujemy mieszkanie

Codziennie tysiące ludzi dorasta do tej decyzji i rozpoczyna drogę do własnego M. Od czego zacząć? Jak kupić mieszkanie? Co zrobić, żeby nie żałować? Zanim zaczniemy dzwonić, szukać i oglądać mieszkania zastanówmy się nad kilkoma kwestiami.

1.Na co sobie mogę pozwolić? Ile mam pieniędzy? Czy mój pomysł jest realny czy to tylko marzenia?

Określ swoje osobiste zasoby finansowe, nie licz na to, że jakoś to będzie. Sprawdź dokładnie swoją zdolność kredytową, może trzeba będzie spłacić jakieś karty kredytowe, może uzbierać na wkład własny. Polecam skorzystać z usług doradcy kredytowego, ponieważ samo bieganie po bankach może sprawić, że odechce Ci się kredytu jak i mieszkania. Nie licz na łut szczęścia, pomoc babci czy wygraną w totolotka.

2.Jeśli już wiesz na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić zastanów się gdzie powinno być zlokalizowane?

Na jakim etapie życia jesteś? Gdzie pracujesz? Jak rozwinie się twoja kariera i gdzie być może będziesz pracował za 5 lat? Ile czasu możesz poświęcić na dojazdy? Czy będziesz poruszał się tramwajem? Super! Zazdroszczę! Tramwaje nie stoją w korkach, są ekologiczne, szybko się poruszają. A co będzie, jeśli w międzyczasie pojawi się w domu dziecko? Nie planujesz? Nie wiadomo, kiedy zostaniesz porażony strzałą amora…z doświadczenia zawodowego wiem, że wszystko jest możliwe; Jeden z moich klientów, nie mieszkał nawet roku w swojej nowej, designerskiej kawalerce w centrum miasta, kiedy zakochał się, oczekiwał na dziecko ze swoją ukochaną, a ona wniosła do ich gniazdka jeszcze dwoje dzieci z poprzedniego związku. W ciągu kilku miesięcy stał się ojcem trojga dzieci i na gwałt szukaliśmy odpowiedniego lokum dla nowej rodzinki. Mieszkanie w kawalerce stało się niemożliwe.

Zastanów się również nad kwestiami takimi jak bliskość sklepu, bliskość terenów zielonych (las, park) jeśli lubisz spacery czy jazdę na rowerze, odległość do szkoły, przedszkola, żłobka i czas dojazdu do tych placówek, siłowni, fitnessu – jeśli korzystasz. Pomyśl o odległości do przystanku, lekarza rodzinnego, a nawet bankomatu czy poczty. Na nowych, peryferyjnych osiedlach brakuje infrastruktury o której piszę. Nie ma bankomatów i nie jest to problemem, dopóki nie jesteś matką z małym dzieckiem bez auta spędzającą cały czas na swoim osiedlu. Jeśli do najbliższego przystanku jest 1500 metrów codzienne wycieczki mogą się szybko znudzić, chyba że bardzo lubisz chodzić. Po rozważeniu tych i wielu innych kwestii możesz już zastanowić się nad tym…

3. Jak duże ma być moje mieszkanie?

Pomijając kwestie kredytowe i możliwości finansowe, jeśli nie jesteś inwestorem odradzam zakup kawalerki. Zawsze, ale to zawsze przyda się dodatkowy pokój; na domowe biuro, dla dziecka, dla babci. Możesz też wynająć pokój i pokrywać część kredytu hipotecznego. To wszystko zależy od sytuacji, w której się obecnie znajdujesz.

Zastanawiając się nad mieszkaniem pomyśl jeszcze o tym, czy kuchnia ma być otwarta na salon czy osobna, jakie zmiany będziesz mógł wprowadzić w mieszkaniu, zwróć uwagę jaką wystawę okien ma mieszkanie? Jeśli okna wychodzą na północny-wschód, a ty cały dzień jesteś w pracy po powrocie będziesz miał w domu cień i ciemno-no chyba że, jesteś mrocznym typem informatyka i będzie Ci to na rękę. Jak duży powinien być balkon, a może taras? Może wybierzesz mieszkanie na parterze z ogródkiem lub na ostatnim piętrze co uchroni Cię od tupotu małych stópek. Komórka czy piwnica, a może mieszkanie z garderobą? Miejsce do parkowania…

Mogłabym wymieniać tak bez końca. Pozostaje jeszcze do rozważenia sprawa z jakiego rynku kupić mieszkanie? Czy całkiem nowe z rynku pierwotnego czy już używane z rynku wtórnego? O różnicach między tymi dwoma rynkami napiszę w kolejnym poście.

Podsumowując, jeśli jesteś pragmatykiem, czujesz się jak ryba w wodzie w świecie nieruchomości i kredytów zorganizuj samodzielnie proces zakupu nieruchomości. Jeśli masz jakieś wątpliwości, potrzebujesz pomocy, potwierdzenia swoich racji wybierz sobie dobrego doradcę kredytowego, agenta nieruchomości lub sprzedawcę u dewelopera. Sprawdź, czy będziesz mógł nawiązać z nim dobre relacje i działaj!


Katarzyna Truskowska-Szponar
Agent Nieruchomości
Nice Home
www.nicenieruchomosci.pl