201808.03
2

O czym pamiętać wynajmując mieszkanie?

Druga połowa wakacji to w dużych miastach czas wzmożonego ruchu na rynku mieszkań na wynajem,studenci intensywnie poszukują mieszkań na wynajem. Osoby poszukujące lokum w tym czasie muszą się liczyć z wyższymi cenami najmu, szybko znikającymi ofertami oraz często castingami czy szczególnymi wymaganiami ze strony wynajmujących.

Podczas zawierania umowy najmu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby móc w spokoju spokojnie cieszyć się wynajmowanym lokum bez konieczności ponoszenia nieprzewidzianych kosztów.

Dobra umowa czyli jaka?

Na wstępie warto zauważyć, że umowa najmu opiera się na swego rodzaju kompromisie, ponieważ z zasady powinny zabezpieczać interesy obu stron – wynajmującego i najemcy.

Wzór ściągnięty z Internetu, czy umowa od cioci, znajomego który wynajmuje mieszkanie od 3 lat? Niestety w sytuacji, gdy pojawia się problem, gotowiec nie pomoże. Wychodzę z założenia, że każda umowa musi być dostosowana do sytuacji czyli “szyta” na miarę potrzeb danego klienta.Warto opisywać stan i możliwe sytuacje uwzględniające specyfikę nieruchomości oraz status najemcy.

Podstawowymi elementami każdej umowy najmu są oznaczenie stron umowy – najemcy oraz wynajmującego, opis przedmiotu umowy, wysokość czynszu i termin jego uiszczania, czas trwania umowy(określony lub nieokreślony) oraz warunki jej wypowiedzenia, prawa i obowiązki stron, wysokość i sposób rozliczania ewentualnej kaucji (kaucja służy zabezpieczeniu roszczeń wynajmującego mieszkanie w przypadku ewentualnej dewastacji lokalu lub znajdującego się w nim wyposażenia). Pamiętajmy, że nie może być większa jak dwunastokrotność miesięcznego czynszu za dany lokal.Unikajmy również sytuacji, w której musimy wpłacić zaliczkę za mieszkanie lub pokój przed podpisaniem umowy, w celu rezerwacji. Pod żadnym pozorem nie wpłacajmy zaliczek przed obejrzeniem lokalu i podpisaniem umowy.

Ustalając miesięczną opłatę za wynajem, zawsze sprawdźmy co dokładnie zawiera.Rachunki za opłaty dodatkowe– zawsze należy ustalić wszystkie dodatkowe opłaty i dowiedzieć się, ile mniej więcej mogą wynieść na podstawie doświadczeń poprzednich lokatorów. Można poprosić o przedstawienie ostatnich rachunków za prąd i gaz. Zapytajmy, w jaki sposób ogrzewana i rozliczana jest woda oraz całe mieszkanie – np. ogrzewanie elektryczne jest dużo droższe. Warto również spisać i zawrzeć w umowie stan liczników prądu, gazu i wody w momencie wyprowadzki. Warto aby w umowie  ustalić, kto odpowiedzialny jest za naprawę wszelkich występujących w czasie najmu usterek oraz kto za nie zapłaci. Jeśli chcemy odświeżyć mieszkanie, ustalmy czy właściciel życzy sobie tego oraz czy ma jakieś obostrzenia co do ich zakresu, albo np. koloru ścian, a także kto będzie ponosił koszty remontu.

Im więcej kwestii dotyczących najmu zostanie wyraźnie ustalonych w umowie  przez strony, tym lepiej

Przed wydaniem lokalu najemcy powinien zostać sporządzony protokół zdawczo – odbiorczy, zawierający szczegółowe informacje dotyczące dotychczasowego stanu technicznego mieszkania, stanu liczników jak już pisałam wyżej oraz znajdującego się w nim wyposażenia. Nie zaszkodzi przy tym dołączyć do protokołu zdjęcia danego lokalu. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ protokół wraz ze zdjęciami posłuży przy rozliczaniu kaucji pod koniec trwania umowy.

Zanim jednak zdecydujemy się podpisać jakąkolwiekumowę najmu powinniśmy najpierw sprawdzić czy wynajmujący jest rzeczywiście właścicielem danej nieruchomości. W tym celu wynajmujący powinien pokazać przyszłemu najemcy akt notarialny będący dowodem własności lokalu lub zaświadczenie ze spółdzielni o własności mieszkania, można także samodzielnie sprawdzić stan własności mieszkania we właściwej księdze wieczystej (znając numer księgi można to zrobić nawet przez Internet). Nie zaszkodzi także sprawdzenie tożsamości przyszłego wynajmującego, czy jest on rzeczywiście tym za kogo się podaje.

Po sporządzeniu idealnej umowy sprawdzeniu wszystkich elementów i wyjaśnieniu zwynajmującym nurtujących nas wątpliwości pozostaje podpisać umowę i cieszyć się wynajętym lokum!


Agata Trojanowska

Broker nieruchomości

atbroker.pl